Ochrana obyvateľov
Aj vplyvom klimatických zmien dochádza dnes ešte častejšie k obrovským búrkovým zrážkam. Cieľom protipovodňových oparení je ochrániť mesto pred storočnou vodou vybudovaním ochrannej línie od cestného mosta pri obci Iliaš až po vyústenie Selčianskeho potoka do Hrona.
Doterajšia ochrana vybudovaná v roku 1974, už nepostačovala. Na povodňou ohrozenom území sa pritom nachádzajú rodinné a bytové domy a v centre mesta: školy, železničná a autobusová stanica, zimný štadión, dom kultúry, nebytové objekty a plochy občianskej vybavenosti, areál drevárskej fabriky Smrečina, priemyselné objekty v časti Majer a na Zvolenskej ceste, priemyselný areál Šalková, rýchlostná cesta R1.
Zásluhou protipovodňových opatrení, ktoré realizoval Slovenský vodohospodársky podnik spolu so svojimi dodávateľmi, medzi ktorými bola aj naša spoločnosť, bude chránený život obyvateľov a bude zabezpečený územný a hospodársky rozvoj mesta, pričom sa zachová hydromorfologická charakteristika koryta Hrona. Vodohospodárska stavba v dĺžke 7,38 kilometra, medzi mestskými časťami Majer a Radvaň, chráni a ešte veľa rokov bude chrániť 90 tisíc obyvateľov mesta pred hrozbou vodného živlu.
Vzdúvanie prítoku v centre mesta
Stavba rieši úpravu brehov, ochranných hrádzí, nábrežných protipovodňových múrov, aj mobilné hradenie. Významnú hrozbu predstavuje ale najmä spätné vzdúvanie prítoku Hrona, v centre mesta. Počas povodňových stavoch, kedy voda z Rudlovského potoka nebude môcť gravitačne vtekať do Hrona, dôjde k uzatvoreniu objektu a voda z potoka bude prečerpávaná do Hrona čerpacou stanicou, vybavenou šiestimi kalovými čerpadlami s celkovou kapacitou prietoku vody 12 000 litrov za sekundu.
Objekt čerpacej stanice pozostáva z uzatváracieho zariadenia – dvoch stavidlových polí šírky 3,5 a výšky 3 metre, ktoré umožnia zahradenie objektu a zamedzia prístupu vody do čerpacej stanice. Tabule uzáveru sú dimenzované na tlak stĺpca vody až 6 metrov.
Čerpacie agregáty sú osadené pod minimálnou prevádzkovou hladinou. Obežné kolesá čerpadiel sú z konštrukčných dôvodov aj mimo prevádzky zavodnené. Výtlak čerpadiel je riešený cez zvislú oceľovou rúrou DN 1000, prechodovým oceľovým T-kusom a vodorovnou oceľovou rúrou DN 800, zaústenou do rieky Hron. Koncepcia rozmiestnenia čerpadiel vo vtokovom bazéne čerpacej stanice nie je ideálna z hľadiska vtekania vody do čerpadiel. Poloha čerpacej stanice bola daná obmedzeniami priestoru medzi štátnou cestou, Hronom a Rudlovským potokom. Vtekanie vody do čerpadiel usmerňujú steny medzi čerpadlami a usmerňovače v sacej komore pod čerpadlami. Pre čerenie a prevzdušňovanie hladiny v zimnom období slúžia štyri prevzdušňovacie zariadenia – ponorné aerátory, ktoré zabránia zamŕzaniu vody v bezprevádzkovom období čerpadiel.
Veľké ponorné kalové čerpadlá sú ovládané automaticky, v závislosti od hladiny vody v komore čerpacej stanice, snímačom hladiny. Prietok každého čerpadla je regulovaný vlastným frekvenčným meničom. Pri prevádzkovej hladine dôjde k zahradeniu stavidlových uzáverov a následne budú postupne zapínané jednotlivé čerpadlá.
Výnimočné riešenie dodal REA-S
Naša spoločnosť navrhla, dodala a realizovala umiestnenie čerpacích agregátov, tlakových rúr a armatúr, aerátorov, systém hradidlovej tabuľou aj vedenie tabule. Oceľová tabuľa je zvarená z oceľových profilov a plechu. Má rozmery 5 x 3,3 metra. Vedenie tabule je z oceľového koľajnicového štvorcového profilu.
Na prečerpávanie vody z Rudlovského potoka do rieky Hron je v čerpacej stanici navrhnutých šesť ponorných kalových vrtuľových čerpadiel s celkovou kapacitou čerpaného prietoku 12 000 litrov za sekundu. Len pre ilustráciu, takto dimenzované čerpadlá by naplnili bazén olympijských rozmerov, napríklad bazén Plavárne Štiavničky za menej ako 3,5 minúty.